Shromáždění aktivních členů tentokrát v jihlavském podniku Nasypaný čaj od 18h
Tento pátek máme od 17h první klidnou podzimní schůzku našich táborových dobrovolníků. Co asi na Vás zase vymyslíme?
Šílenci z kroužku "Tvorba z přírody" se domluvili na letošním posledním indiánském přespání na dvoře Tempa.
21.02.2021
Pokud rádi slavíte tradiční svátky Velikonoc, neměli byste zapomínat na období půstu (od Masopustu do Velikonoc), který k čekání na Velikoce patří stejně neodmyslitelně jako Advent k Vánocům.
Připomínáme tradici postních nedělí, které měly mj. také charakter rodinných slavností pro děti:
PRVNÍ POSTNÍ NEDĚLE – ČERNÁ, LIŠČÍ, PYTLOVÁ NEBO PUČÁLKA (letos 21. 2.)
V českém prostředí je nazývaná černá, pravděpodobně podle toho, že ženy v tento týden odkládaly barevný oděv a halily se do tmavých nebo černých šátků ze smutku z budoucího postu. Také podle režného postního pytlového roucha byla někdy nazývána pytlová.
Inspirace pro rodiče na sobotní noc:
,,Název, liščí neděle, byl opět odvozen od zvyku. Matky tajně v noci napekly dětem preclíky a zavěsily je na barevných stužkách na vrbové proutky, nebo na ovocné stromy na zahradě. Ráno dětem pověděly: ,,Jděte se podívat na zahradu, běžela tudy liška a ztratila tam preclíky“. V zahradě se děti pomodlily, snědly preclíky a nikdy je prý nebolely zuby“.
Proč však byl tento zvyk spojen spojen s liškou se už můžeme jen dohadovat. Možná je to pozůstatek nějaké pravěké oběti totemovému zvířeti: "Běží liška k táboru..."
Tato neděle také nese označení pučálka. Nazýval se tak pokrm z namočeného a usmaženého hrachu. Hrách se nechal rozmočit až opučel. Pak se opepřil, pomastil, pocukroval a osolil. Někdy také chodil za dlouhých večerů pučálník. Tento mladík měl na sobě naruby oblečený kožich, hlavu pokrytou chlupatou beranicí a v zástěře skrýval saze. Chodil po vsi a tloukl na dveře. Tam kde zapomněli, že chodí a otevřeli mu, toho pučálník hned očernil.
Naši partneři