Shromáždění aktivních členů tentokrát v jihlavském podniku Nasypaný čaj od 18h
Tento pátek máme od 17h první klidnou podzimní schůzku našich táborových dobrovolníků. Co asi na Vás zase vymyslíme?
Šílenci z kroužku "Tvorba z přírody" se domluvili na letošním posledním indiánském přespání na dvoře Tempa.
14.03.2021
V dávných dobách se na družebnou neděli se domlouvaly svatby, do stavení přicházel družba a společně s ženichem ucházet se o nevěstu... dneska se všechno děje na internetu, sociálních sítích, instagramu, snapchatu, twitteru - vždyť to ani kvůli tomu lockdownu nejde - potkávat se! Chtělo by to nějaký pořádný antivirus: Třeba koláčky s makem! První pravidlo pečící výzvy jsem nesplnil - pekl jsem sám, ale jinak s radostí a láskou, fotím, sdílím a píšu jaké byly: Jen se na jazyku rozplynout! K nám dojel na nedělní odpoledne aspoň strejda Vojta s malým Ferdíkem, vonělo to u nás jak o Vánocích a hned ochutnávali... tak to třeba taky zkuste!
Matěj
Tento text jsem psal před rokem (na jaře 2020) a platí vlastně zase úplně stejně, jen ani strejda se synovcem už ze soudení vsi přijet nesmí...
Jak už název další postní neděle napovídá, budeme se družit. V dobách dávných, kdy se opravdu postní tradice dodržovaly a lidé na sebe byli přísní, byl tento den tak trochu vzácností. Mladí lidé měli povoleno se společně trochu pobavit a nosili po vsi koláče, nazývané družbance. Každý také ke společnému setkání přinesl nějakou svačinu, kterou si všichni společně snědli.
Krátkodobé veselí se líbilo hlavně svobodným děvčatům. Název družebná totiž také souvisí s tím, že v tento den chodili svobodní chlapci se svou družbou do domu, kam chtěli jít na námluvy.Této neděli se také říkalo Středopostní, a to proto, že je vlastně středem celého čtyřicetidenního půstu.
Ať už půst dodržujete, nebo ne. Inspirujte se původními zvyky a upečte si k nedělní kávičce družbance.
náplň
Mléko ohřejeme, aby bylo vlažné. Do misky dáme lžíci mouky a lžíci cukru, rozdrobíme kvasnice, zalijeme trochou mléka a rozmícháme na kašičku. Necháme vzejít kvásek. Měly by na něm být pěkně bublinky a bude jakoby nafouknutý.
Do mísy prosijeme mouku a přidáme špetku soli a cukr. Nalijeme zbylé mléko, vejce, žloutek a úplně nakonec máslo. Umícháme hladké těsto. Zpočátku dáme do těsta jen 200 ml mléka a až potom, podle potřeby můžeme trochu mléka přidat. Případně přidáme trochu mouky, aby těsto nelepilo. Každá mouka je maličko jiná, proto se nedá přesně určit, kolik tekutiny vstřebá.
Těsto necháme v míse kynout, asi tři čtvrtě hodiny. Poté ho vyklopíme na vál a rozdělíme na menší bochánky. Asi dvanáct až čtrnáct kusů. A necháme opět kynout. Další půl hodinku. Nakynuté bochánky rozválíme na placky, s maličko zvýšeným okrajem. Výborný je k tomu maličký váleček na kulaté koláče.
Okraje těsta potřeme rozšlehaným vejcem a doprostřed rozprostřeme náplň. Tu můžeme různě kombinovat nebo dělat jen jednodruhové koláče a ještě nahoru můžeme ozdobit mandlemi.
Maková náplň
Mléko přivedeme k varu, ocukrujeme. Přisypeme pomletý mák, rozmícháme a vmícháme ještě kousek másla. Necháme vychladnout.
Tvarohová náplň
Pokud máme už ochucený vanilkový tvaroh, tak již nijak neupravujeme a jen můžeme přidat hrozinky namočené v rumu. Obyčejný tvaroh přisladíme podle chuti cukrem a ještě můžeme přidat trochu vanilky.
Povidlová náplň
Do povidel přidáme trochu rumu a rozmícháme.
Pečeme v troubě rozehřáté na 180 °C, asi 15 minut. Dokud nejsou okraje krásně zlatavé.
Zdroj: https://zena-in.cz/clanek/ctvrta-postni-nedele-druzebna
Naši partneři